امروز پنجشنبه ٣٠ شهریور ١٣٩۶

آثاری مربوط به هفتاد هزار سال پیش در غارهای رودخانه سیروان کشف شد

بروز شده : ٨-١٠-١٣٩۴, ١۶:٠٢    نسخه چاپی    
کاوش‌های باستان شناسی در غارها و پناهگاه‌های سنگی دره رودخانه سیروان در استان کردستان منجر به کشف آثار شکارگران عصر سنگ و غارنشینان اولیه شد.

به گزارش پایگاه خبری کرمانشاهی به نقل از هزار ماسوله، به نقل از کردپرس از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، فریدون بیگلری سرپرست تیم باستان شناسی با اعلام این خبر گفت: کشف آثاری از چند دوره پارینه سنگی در کردستان نشان می دهد که شکارگران اولیه از پیش از چهل هزار سال پیش تا حدود دوازده هزارسال پیش در دره رودخانه سیروان می زیستند.

بنا به گفته سرپرست این تیم باستان شناسی آثار یافت شده شامل ابزارهای سنگی، استخوان حیوانات شکار شده و بقایای اجاق است که مربوط به دوره‌های پارینه سنگی میانی، پارینه سنگی جدید  و فراپارینه سنگی هستند این مجموعه غار و پناهگاه در امتداد رودخانه سیروان و نزدیک روستای ناو در شهرستان سروآباد واقع شده‌اند و کاوش‌های انجام شده در سه مکان باعث کشف این بقایای مهم شده است.

این کشفیات برای نخستین بار اطلاعات ارزشمندی از شیوه زندگی، شکار و فرهنگ‌های ابزارسازی این جوامع اولیه شکارگر و گردآورنده خوراک را در اختیار پژوهشگران قرار می‌دهد.

 به گفته این باستان شناس یکی از یافته های مهم در این فصل از پژوهش‌های میدانی شناسایی و کاوش یک پناهگاه صخره‌ای بنام «مرو» با آثاری از دوره پارینه سنگی میانی است که احتمالا بین چهل تا بیش از هفتادهزار سال قدمت دارد.

بیگلری گفت :بررسی های اولیه بقایای جانوری نشان می دهد که ساکنان این پناهگاه در کوهستان شاهو و ارتفاعات مشرف به دره سیروان به شکاربزکوهی و احتمالا قوچ می پرداختند که بقایای سنگواره آن ها با آثار سوختگی و شکستگی همراه با ابزارهای سنگی، کشف شده است.

 این باستان شناس افزود: با توجه به اینکه سنگواره  انسان های این دوره در غارهای بیستون و شانیدر یافته شده، ساکنان این دوره منطقه نیز احتمالا ازنوع انسان نئاندرتال بوده اند که نسلشان در حدود چهل هزار سال پیش منقرض شده است.

به گفته بیگلری با انقراض این انسان، انسان هوشمند جدید وارد منطقه شده که آثار سکونت آنها در دو مکان دیگر در همین ناحیه یافت شده است

 

 


تگها: میراث فرهنگی عصر حجر کرد پرس

شامل تصویر کد امنیتی به صورت CAPTCHA.
آثاری مربوط به هفتاد هزار سال پیش در غارهای رودخانه سیروان کشف شد

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٨-١٠-١٣٩۴, ١۶:٠٢

   

پر مبحث ترین